/OPIEKA ZDROWOTNA
Jeżeli student pozostaje na utrzymaniu rodziców i nie ma jeszcze 26 lat, wówczas do ubezpieczenia zgłasza go, jako członka rodziny, pracujący rodzic.
Jeżeli student jest zatrudniony na umowę o pracę, do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza go pracodawca. Gdy student prowadzi własną działalność gospodarczą, obowiązek ten leży po jego stronie.
W przypadku ukończenia 26 lat i nie posiadania ubezpieczenia z wyżej wymienionych źródeł, student powinien zgłosić się do Kwestury (pokój nr 003, ul. Różana 17a), aby wypełnić odpowiednie zgłoszenie. Zgłoszone ubezpieczenie jest ważne przez rok akademicki. Z każdym nowym rokiem należy zgłosić się do dnia 15 października, w celu odnowienia ubezpieczenia.
Potwierdzenie prawa do korzystania ze świadczeń powinno nastąpić bezpośrednio u lekarza za pomocą systemu eWUŚ. Jeśli nie będzie to możliwe, student może okazać dokument potwierdzający zgłoszenie go do ubezpieczenia zdrowotnego lub złożyć oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń. Po dopełnieniu tych formalności, lekarz jest zobowiązany udzielić pomocy medycznej studentowi w pełnym zakresie (wraz z zaordynowaniem leków podlegających refundacji), natomiast student po odbytej wizycie lekarskiej powinien niezwłocznie wyjaśnić sytuację swojego ubezpieczenia we właściwym ze względu zamieszkania Oddziale NFZ.
Każdy ubezpieczony w NFZ, także i student, ma prawo leczyć się w dowolnym miejscu w kraju, w placówce która ma podpisaną umowę z NFZ. Student może dokonać wyboru lekarza rodzinnego w miejscu kształcenia. Oznacza to, że po wybraniu przychodni lekarza rodzinnego (najlepiej najbliżej miejsca zamieszkania), należy złożyć deklarację do lekarza rodzinnego. Druk deklaracji można otrzymać w przychodni lub pobrać ze strony internetowej www.nfz-poznan.pl.
Należy pamiętać, że w ciągu roku możliwe jest trzykrotne bezpłatne dokonanie zmiany lekarza rodzinnego (chyba, że wybór lekarza wynika ze zmiany miejsca zamieszkania). Każda kolejna zmiana lekarza to koszt 80zł.
W sytuacjach nagłych student może skorzystać z porady lekarza rodzinnego innego niż ten, u którego złożył deklarację.
W razie nagłego zachorowania w godzinach wieczornych, nocnych lub w niedziele i święta, studenci mogą korzystać z całodobowej podstawowej opieki zdrowotnej (tzw. „wieczorynki”). Może być ona sprawowana w przychodni lub innej placówce, która podpisała z przychodnia umowę. Wykaz placówek świadczących nocna i świąteczną opiekę zdrowotna na terenie Poznania i województwa wielkopolskiego dostępny jest na stronie internetowej www.nfz-poznan.pl w zakładce „Dla pacjenta”. Placówki świadczące nocną i świąteczną opiekę zdrowotną czynne są codziennie pomiędzy godzina 18.00 a 8.00 rano oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta.
W ostrych stanach nagłych studenci, tak jak wszyscy ubezpieczeni, mogą szukać pomocy w najbliższym Szpitalnym Oddziale ratunkowym, Izbie Przyjęć w szpitalu lub wezwać pogotowie.
Studenci pochodzący z krajów Unii Europejskiej lub EFTA mogą korzystać z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak wszyscy ubezpieczeni w NFZ. Jako dowód objęcia ubezpieczeniem należy okazać Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego wydaną przez instytucję ubezpieczeniową w kraju, w którym zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego. Studenci, którzy rozpoczynają naukę w Polsce, a pochodzą spoza państw UE/EFTA, mogą podpisać z WOW NFZ umowę o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Również studenci z Polski wyjeżdżający do innego państwa UE/EFTA mają prawo do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Przed wyjazdem powinni zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych w innym państwie UE/EFTA na takich samych zasadach, jak ubezpieczeni w danym kraju.
Prawo to wygasa po 4 miesiącach od zakończenia nauki (data zamieszczona na dyplomie ukończenia studiów) lub skreślenia z listy studentów.